דיני הגירה | ניוד מומחים
 Global Coporate Immigration Law
יפתח חנן ושות' חברת עורכי דין
0722-575-326
0722-410-455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
print2, print, printer

אושר: אשרות עבודה למשקיעים ישראלים בארה"ב (וההפך)
גוף העדכון: הנוסח המתוקן של תקנות הכניסה לישראל מעגן את המצב כך שמשקיעים ישראלים בארה"ב או משקיעים אמריקאים בישראל יוכלו לקבל אשרות עבודה על בסיס ההשקעה

[ למידע נוסף ]

רשות האוכלוסין וההגירה החליטה לאפשר העסקת אלפי מומחים זרים בתחום ההיטק בהליך מזורז
[ המשך קריאה ]

 

חדשות ועדכונים

על חשיבותם של היתרי עבודה למומחים זרים


 
על חשיבותם של היתרי עבודה למומחים
לא רבים הם המומחים הזרים המועסקים בישראל, במיוחד ביחס למספר העובדים הזרים השוהים בעת הנוכחית (סוף 2017) בישראל. אך אף כי מספרם יחסית קטן, תרומתם העסקית, לחברה המעסיקה ולכלכלה הישראלית בכללותה – רבה ביותר.

בסיוע חברת עורכי דין יפתח חנן ושות' ביקשנו להבין האם גם עובד מומחה זקוק להיתר? ובמידה וכן, האם במקרה שזקוקים למומחה ניתן צפות להקלות בקבלת היתר עבודה למומחה זר?  
 
הרשויות מתייחסות בכל הרצינות
יותר ממאה אלף עובדים זרים רשומים נמצאים כיום בתחומי מדינת ישראל, ועל פי ההערכות מספר דומה כולל עובדים נמצאים בארץ ללא אשרה. הרשויות המוסמכות, משרד הפנים, רשות האוכלוסין וההגירה, יחידת הסמך לעובדים זרים - מינהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים, מתייחסים באותה הרצינות לכל בקשה להוצאת היתר ואשרת עבודה בישראל.

לא ניתן לצפות לגישה מקילה כאשר מבקשים לקבל היתר עבודה למומחים זרים. למעשה, כאשר רוצים לקבל היתר כאמור עשויות נסיבות ההעסקה אפילו להיבדק ביתר דקדקנות. כפי שנראה להלן, ליווי משפטי על ידי עורכי דין יהיה חשוב ביותר.
גישת האחריות האישית

בשנים האחרונות תופסת אחיזה גישה הרואה במנהלים ובבכירי תאגידים וחברות כגורמים הנושאים באחריות אישית בהחלטות שנלקחות. דוגמאות ממקרים מציאותיים מראים כי חברות ישראליות שהואשמו בהעסקת עובדים זרים (ובפרט – מומחים) ללא היתר עבודה ואשרת עבודה בישראל נשאו בקנסות כבדים, אך הדבר לא הסתיים בכך. בתי המשפט הצהירו לא פעם כי קיימת אחריות של נושאי משרה ואף היו מקרים בהם מנהלי חברות נדרשו לשלם מכיסם הוצאות כספיות משמעותיות ביותר, וקנסות כבדים שמוטלים על העסקה ללא היתר.

חוקי ההגירה לישראל לרבות חוק הכניסה לישראל תשי"ב – 1952, תקנות הכניסה לישראל תשל"ד 1974, חוק עובדים זרים תשנ"א 1991 ונהלי משרד הפנים קובעים באופן חד משמעי כי העסקת עובדים זרים באופן לא חוקי ללא היתר עבודה בתוקף ואשרת עבודה מסוג ב/1 מהווים עבירה מנהלית וכן עבירה פלילית של נושאי המשרה.

העסקת מומחה זר – רק כשהוא באמת נחוץ
כיצד יש לפעול כאשר רוצים לקבל היתר עבודה להעסקת מומחים זרים בישראל? השלב הראשון, ויש אומרים גם החשוב ביותר הוא – הוכחת הנחיצות בפרויקט. על החברה המבקשת להעסיק את המומחה מוטלת החובה להראות ולהוכיח כי קיים פרויקט חשוב ובו נחוץ עובד מומחה, דרישה כי העובד המבוקש הינו אכן מומחה, כי הוא אכן נדרש וכי קיים קושי משמעותי לאייש את התפקיד על ידי עובד ישראלי.

מינהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים - רשות האוכלוסין וההגירה בירושלים הינו הכתובת להגשת בקשות למתן היתר עבודה להעסקת מומחים זרים, זאת בטרם פונים למשרד הפנים לצורך הנפקת אשרת עבודה בישראל. בפניה למנהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים יש לפרט אודות החברה המבקשת והפרויקט המדובר, יש לפרט אודות מומחיותו של העובד הזר וכן לצרף מסמכים לרבות תצהירים המעידים כי המומחה הזר צפוי להשתכר שכר חודשי של לא פחות מ 19,770 ₪ בחודש נכון לשנת 2017.

לאחר שהוגשו המסמכים לקבלת ההמלצה כאמור וזו אכן ניתנה, נדרשת פניה למשרד הפנים. משרד הפנים הוא, מטבע הדברים, הרשות המוסמכת להעניק את האשרה הדרושה ולהנפיקה בדרכונו של העובד.
 
גם מומחים זרים – מגורשים
מסקר שנעשה עולה תמונה כי בקרב נושאי משרה בכירים בישראל ניתן עדיין למצוא את הדעה כי היחס של רשויות האכיפה בישראל כלפי מומחים זרים שונה מזה שיקבלו עובדים זרים "פשוטים" כדוגמת עובדי כפיים או עובדי סיעוד היה וימצאו עובדים בישראל שלא כדין. חשוב להבין כי החשיבות של קבלת היתר עבודה להעסקת מומחים זרים וכן אשרת עבודה תואמת אינם נופלים לכל דבר ועניין מזו של קבלת היתר ואשרה לכל עובד אפילו פשוט בענף אחר.

בשנים האחרונות הוטלו קנסות כבדים, בסך של מיליוני שקלים בשנה, באשמה של העסקת עובדים זרים ללא היתר. חלק ניכר מהקנסות הללו הוטל בשל העסקת מומחים. על פי החוק ניתן לגרש עובד זר השוהה בישראל ללא היתר ו/או אשרת עבודה וניתן להטיל קנסות בשווי של עשרות אלפי שקלים ויותר (עד 5000 ₪ לכל יום של העסקה ללא היתר). אם כן, לא כדאי, לא רצוי ולא ראוי לקחת את הסיכון. הסדרת עבודה בהיתר ובאשרת עבודה למומחים מחו"ל הינה הכרחית.

היתר לשנה וכניסה רב פעמית
מחברת עורכי הדין יפתח חנן ושות' מספרים כי כאשר מתקבל האישור ממשרד הפנים על העסקת מומחה זר, המלאכה עדיין לא הושלמה. אישור כזה נשלח אל הקונסוליה שמעבר לים ושם, בכפוף להצגת הדרכון, יקבל המומחה אשרה לזמן קצר. האשרה תקפה בדרך כלל למשך חודש והיא חד פעמית במהותה. אם לא תנוצל, יפוג תוקפה. מחברת עורכי הדין, המטפלת בהיתרים לעובדים זרים ולבכירים רבים מדי שנה, מספרים כי לאחר הגעתו של המומחה לארץ ניתן לבקש ולקבל אשרת עבודה בישראל שתוקפה לשנה.

מה עוד חשוב לדעת? למשל, במידה ומדובר במומחה שצפוי לשהות בארץ לסירוגין, ניתן להגיש בקשה לאשרה לכניסה רב פעמית. כמו כן, במידה ומדובר בתפקיד בכיר במיוחד או בעל מורכבות יוצא דופן, ניתן להאריך את תוקף ההיתר גם לתקופה של מעל לשנה. עד כה, טיפלו בחברת עורכי הדין יפתח חנן ושות' בקבלת אשרות והארכות תוקף למומחים זרים בתחומים שונים. בין היתר, מדובר במומחים הנדרשים לפרויקטים מורכבים כדוגמת פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב, השבתה וטיפול בבתי זיקוק, הקמת תחנות כוח לייצור חשמל, הקמת קניונים גדולים כדוגמת קניון עזריאלי, הקמת נמל התעופה הבינלאומי של ישראל בתמנע, הקמת זרוע נוספת בנתב"ג, הקמת מגדל פיקוח בנתב"ג, הקמת תחנת כוח בגלבוע ועוד

בכדי למנוע אי נעימות, פרסום שלילי, קנסות, פגיעה במוניטין, ממליצים בחברת עורכי הדין יפתח חנן ושות' להימנע מהעסקה ללא היתר ואשרת עבודה, גם לתקופה קצרה. לצד טיפול באשרות והגשת בקשות להיתרים, מציעים במשרד טיפול גם בהסדרת אשרות עבודה בחו"ל, השגת מעמד ועוד.
 
 
 
 
 

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם:

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם:

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם:

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם: