דיני הגירה | ניוד מומחים
 Global Coporate Immigration Law
יפתח חנן ושות' חברת עורכי דין
0722-575-326
0722-410-455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
print2, print, printer

אושר: אשרות עבודה למשקיעים ישראלים בארה"ב (וההפך)
גוף העדכון: הנוסח המתוקן של תקנות הכניסה לישראל מעגן את המצב כך שמשקיעים ישראלים בארה"ב או משקיעים אמריקאים בישראל יוכלו לקבל אשרות עבודה על בסיס ההשקעה

[ למידע נוסף ]

רשות האוכלוסין וההגירה החליטה לאפשר העסקת אלפי מומחים זרים בתחום ההיטק בהליך מזורז
[ המשך קריאה ]

 

חדשות ועדכונים

כיצד מוציאים היתר ואשרת עבודה עבור מומחים זרים מחו"ל


 
בישראל של סוף 2017 שוהים קרוב ל-100,000 עובדים זרים. כעשרה אחוזים מהם הינם עובדים שפגה אשרת שהייתם אך טרם עזבו את תחומי הארץ ומסתכנים בסנקציות חריפות ובגירוש. אמנם רק מקצת מכל אותם העובדים הינם עובדים מומחים (הרוב הינם עובדי כפיים, עובדי בניין, עובדי סיעוד, עובדים בחקלאות וכיוצא בזה) אך חשיבותו של כל מומחה זר רבה מאוד. חברת עורכי הדין יפתח חנן ושות' מתמחה בהוצאת היתרי עבודה ואשרות עבודה תואמת ביעילות ובמקצועיות ללא פשרות.

מיהו עובד זר מומחה
עובדים זרים מומחים או כהגדרתם - מומחים זרים, הינם עובדים, לעיתים בכירים, שמומחיותם נדרשת בזכות חוסר ידע בישראל, בזכות כישורים מיוחדים, הכשרה שלא קיימת בארץ, ניסיון עתיר וכיוצא בזה.

כדוגמא לכך ניתן לציין את פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב, קידוחי האקספלורציה לגילוי גז מול חופי ישראל מהשנים האחרונות, הקמת תחנות כוח וכן הלאה. כמומחיות להגדרת מומחה כמומחה זר ניתן להחשיב גם ניסיון ניהולי יוצא מן הכלל או ידע מקצועי טכני שאינו קיים בישראל ו/או קיים במידה מועטה.

על האופן שבו יש לפעול בכדי להוציא היתר עבודה למומחים זרים נבקש להרחיב להלן. כמו כן, בסיוע מומחי חברת עורכי הדין יפתח חנן ושות' נבקש לענות על שאלות חשובות נוספות כגון כיצד ניתן להאריך היתר עבודה לעובד זר מומחה – מומחה זר או לקצר את זמן הטיפול בבקשות המוגשות ליחידת ההיתרים - מינהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים.

אשרה - לא זכות אלא חובה 
לפני הכל, חשוב להדגיש כי הוצאת היתר עבודה ואשרת עבודה בישראל עבור מומחה זר חשובה לא פחות מאשר הוצאת היתר עבודה ואשרת עבודה עבור כל עובד זר אחר באשר הוא. הרשויות אינן מקלות ראש, כאשר העסקת מומחה זר ללא היתר מהווה עבירה ברת ענישה פלילית.

חשיבות הוצאת היתר עבודה למומחים זרים ולאחר מכן אשרת עבודה תואמת מסוג ב/1, רבה עבור כל הצדדים המעורבים. אי עמידה בתנאי ההעסקה ובראשם הוצאת היתר עבודה ואשרת עבודה גוררת הטלת קנסות כספיים משמעותיים באלפי שקלים ליום (עד 5,000 ₪). העובד המומחה הזר עשוי להיעצר ולעמוד בפני גירוש - וזה בהחלט לא נעים, בלשון המעטה.

החברה המעסיקה עשויה לעמוד בפני הליך פלילי, עם השפעות ישירות על המנהלים והבכירים שעשויים להיות מואשמים ברמה האישית. מומחה זר המגורש עשוי לתבוע את מעסיקו בשל נזקים שנגרמו לו ולכולם לחברה ומנהליה צפוי נזק רב בנוסף לפגיעה במוניטין ופרסום שלילי במדיות השונות. למותר להוסיף כי העסקת עובד זר מומחה ללא היתר עבודה ואשרת עבודה בישראל תפגע בסיכויים לקבל אשרה דומה בעתיד, לא כל שכן בהליך מהיר ומזורז. 

היתר עבודה ב/1
בשל צמיחה במשק הישראלי כמו גם כניסתם ארצה של תאגידים גלובליים, גדל מאוד הצורך בהעסקת מומחים זרים בישראל. (תופעה דומה קיימת גם בחו"ל, כאשר מומחים ישראלים לוקחים חלק במהלכי רילוקיישן)  עורכי הדיםן המומחים בחברת יפתח חנן ושות', המתמחים בשני הצדדים של המטבע (השגת היתרים למומחים מחו"ל והשגת היתרים לישראלים היוצאים לחו"ל) מדגישים כי עובד זר מומחה יהיה כמעט תמיד אדם בעל כישורים מיוחדים, ידע ניכר, הישגים וניסיון המלמדים על נחיצותו לפרויקט קצר ו/או מתמשך או למשימות נקודתיות.

בדרך כלל, היתר עבודה למומחים זרים ואשרת עבודה תואמת יהיו מסוג ב/1. חברת עורכי דין המתמחה בתחום הוצאת היתרים ואשרות עבודה תזרז את הטיפול באשרת העבודה ובמידת הצורך, אף תשיג אשרת כניסה רב פעמית בהתאם לצרכי החברה והפרויקט. כאשר מדובר במומחים זרים, פעמים רבות הם אינם שוהים בישראל ברציפות אלא מגיעים לארץ מעת לעת לצורך ביצוע משימות שונות, בין היתר לפיקוח על קצב ההתקדמות פרויקט מסוים, מתן הוראות לתפעול מכונות וכיוצא בזה.

כל קבלת היתר עבודה מתחילה תמיד בהגשת בקשה לקבלת המלצה ממינהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים ברשות האוכלוסין וההגירה. לצורך כך יש להכין בקשה מפורטת למתן היתר, למלא שורה ארוכה של טפסים בירוקרטיים, לפרט אודות החברה המעסיקה וכן להסביר באופן מיטבי וברור בדבר נחיצותו של העובד המומחה הזר בישראל. את הבקשה יש למסור באופן ידני בידי יחידת הסמך - מינהל שירות למעסיקים ולעובדים זרים ברשות האוכלוסין וההגירה בירושלים.

יודגש כי מגיש הבקשה לקבלת ההיתר עבודה למומחה זר, דהיינו החברה המעסיקה, מוגדרת כנותנת החסות לבקשה ועליה לעמוד בכל החוקים, התקנות והנהלים הרלוונטיים המגדירים העסקת מומחים זרים בארץ. עוד יצוין כי הגשת בקשה למתן היתר עבודה למומחה זר כרוכה בתשלום אגרה, כיום (2017) כ-1,190 ₪. 


אשרת כניסה באמצעות הקונסוליה
לאחר הגשת בקשה לקבלת המלצת יחידת ההיתרים והיתר עבודה בפועל ושכנוע יחידת ההיתרים כי המומחה הזר אכן נחוץ הן בשל מומחיותו והן בשל העבודה כי לא קיים עובד ישראלי שיכול לבצע את הנדרש באופן משביע רצון, יש להגיש בקשה להנפקת אשרת עבודה מסוג ב/1 למשרד הפנים הרלבנטי בהתאם לכתובת הרשומה של החברה מגישת הבקשה. היה ולחברה אין כתובת רשומה בישראל, הבקשה תוגש בהתאם לכתובת הרשומה של משרד עורכי הדין שמטפל בהליך.

במעמד הגשת בקשת אשרת העבודה במשרד הפנים יש לשלם אגרת אשרת עבודה בסך 9,830 ₪ לכל עובד. פקידת האשרות במשרד הפנים תקליד את נתוני החברה המבקשת, נתוני העובד ותשלום האגרה למערכת "אביב" של רשות האוכלוסין וההגירה והמערכת תשלח הברקה לקונסוליה הישראלית הרלוונטית במדינה בה מתגורר המומחה הזר.

מיד עם שליחת אשרת העבודה לקונסוליה הרלוונטית, תעביר חברת עורכי הדין יפתח חנן ושות מייל לחברה ולעובד בו מפורטים פרטי הקונסוליה, כתובתה, ימי עבודה, טלפון וכו'

כמו כן יועברו הסברים אודות התהליך הקונסולארי והמסמכים שעל העובד הזר לספק כגון תעודת לידה מאומתת אפוסטיל, תעודת יושר מעומתת אפוסטיל ובדיקות רפואיות של אידס, שחפת וצהבת (ב). עם הגשת המסמכים הרלוונטיים יקבל המומחה הזר אשרת עבודה בתוקף לחודש אחד שתוארך עם הגעתו לישראל.

לאחר הגעתו של המומחה לישראל יועבר דרכונו למשרד עורכי הדין על מנת שתונפק לו אשרת Multiple שהינה אשרת כניסות ויציאות רב פעמיות מישראל.

הארכת היתר עבודה ואשרת עבודה לשנה נוספת אפשרית אך איננה אוטומטית ועל המגיש הבקשה מוטל הנטל להוכיח את נחיצותה תוך מתן הסברים מדוע לא הועבר הידע של המומחה הזר לעובד ישראלי שיחליף אותו. 

ציות ואכיפה
בחברת עורכי הדין יפתח חנן ושות' מציינים כי בשנים האחרונות חלה החמרה באכיפה כנגד חברות המעסיקות מומחים זרים ו/או עובדים זרים ללא היתר עבודה ואשרת עבודה תואמת. העסקת מומחים זרים שלא כדין גוררת סנקציות מנהליות ופליליות כנגד החברה וכנגד מנהליה באופן אישי.

בשנים האחרונות הושתו כנסות בעשרות מיליוני שקלים על מעסיקים שהעסיקו עובדים זרים ומומחים זרים שלא כדין, מומחים זרים סולקו מישראל וכניסתם סורבה לתקופה של 5-10 שנים.

טרם חתימה על הסכם לביצוע פרויקט ו/או עבודה בישראל באמצעות מומחים זרים מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום הוצאת היתרם ואשרות עבודה בישראל. מומחי חברת עורכי הדין יפתח חנן ושות יעבירו מן הידע הרב אשר ברשותם למנהלי החברה המבקשת ובכך יאפשרו לחברה לעבוד באופן חוקי, יעיל ונכון עד להצלחת הפרויקט והעבודה הנדרשת על הצד הטוב ביותר.  
 

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם:

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם:

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם:

פרטי התקשרות
0722-575-326
0722-410-455


iftach@hi-immigrationlaw.com

נחלת יצחק 8 תל אביב
 
שאלה? ייעוץ?
מלאו פרטיכם בטופס הבא וניצור קשר בהקדם: